Дистанційне навчання


1.Теми уроків дистанційного навчання:
 - для учнів 5- класу

Тема: Види декоративно-прикладного (декоративно-ужиткового мистецтва). Основні засоби виразності кожного виду. Центри українського декоративно-прикладного мистецтва. Практична робота: «Створити декоративну композицію рамка для фотографії.

Тема: Орнаментальна композиція. Практична робота: «Створення орнаментів на основі природних форм.

Словник-довідник для учнів 5-класу

тема «Орнаментальна композиція»

Орнамент(лат. прикраса)- візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів або рослинних чи тваринних мотивів і призначений для прикрашання різноманітних предметів (предметів вжитку, зброї, меблів, одягу і т. д)архітектурних споруд.

Мотив -частина орнаменту, його основний формуючий елемент.
За композицією орнаменти поділяються на кілька видів: у смужці (фризи), у квадраті, у прямокутнику, у трикутнику, у колі(розети).

Зважаючи на те, як створюють орнаменти, їх можна поділити на три типи:
- лінійні;
- сітчасті;
- замкнені.
Лінійні орнаменти-це орнаменти в смужці з лінійним вертикальним чи горизонтальним чергуванням мотиву.

Сітчастий або рапорт ний орнамент-такий, у якому мотив повторюється і по вертикалі, і по горизонталі, цей орнамент безкінечний в усіх напрямках. Рапорт - елементів орнаменту, його головний мотив. Зазвичай використовують прямокутний рапорт.

Замкнений орнамент компонується в прямокутнику, квадраті чи колі(розеті). Мотив у ньому або немає повтору, або повторюється з повтором на площині.
Симетрія-відповідність, незамінність, виявленні при повторах, відтвореннях. Двостороння симетрія, наприклад означає, що права і ліва сторони відносно якої - небудь площини виглядають однаково.

Вісь симетрії – уявна лінія, яка поділяє фігуру на дві дзеркально рівні частини. За кількістю осей фігури бувають: з однією віссю симетрії, з двома, із чотирма, а в колі безкінченна кількість осей симетрії.

Ритмом в орнаментальній композиції називають закономірність чергування і повторення мотивів, фігур та інтервалів між ними. Ритм-головна властивість будь-якої орнаментальної композиції. Головною характеристикою орнаменту є ритмічна повторюваність мотивів й елементів цих мотивів, їхні нахили та повороти.
Ритмічна побудова-це взаємне розташування мотивів в орнаментальній композиції. Ритм організовує певний рух орнаментів: переходи від малого до більшого, від  простого до складного, від світлого до темного чи повтори тих самих форм через рівні чи різні проміжки.
Ритм може бути:
1)метричний(рівномірний)
2)нерівномірний.
Залежно від ритму узор стає статистичний чи динамічний.
Нерівномірний ритм додає динаміки в композицію, а рівномірний робить її спокійною.



Тема: Українські писанки. Традиції писанкарства в Україні. Колірна гама та символіка писанок різних регіонів України. Зміст деяких символів писанки. Практична робота Намалювати орнамент Гуцульської писанки.

Тема: Символіка українського орнаменту. Поняття «символ», «символіка». Виконання однакових символічних зображень у різних видах декоративно-прикладного мистецтва. Намалювати орнамент української вишивки.


Тлумачення рослинних орнаментів української народної вишивки:

1.Виноградні грона уособлюють радість, пов’язану із створенням сім'ї. Орнамент сад-виноград  символізує життєву ниву, де чоловік виконує роль сіяча, а жінка є берегинею, що ростить і плекає родинне дерево.

2.Мак із давнини захищав людей та їхню худобу від усілякого зла, саме тому цю тендітну і ніжну квітку часто вишивали на сорочках. Також мак служив символом народної пам’яті, скорботи, любові та суму за загиблими.

3.Білосніжна лілія – це таємниця зародження життя, знак дівочої чарівності, чистоти і цноти. Дуже часто в орнаменті її зображення доповнюють хрестом, що благословляє молодят на створення дружної сім'ї. Якщо над квіткою зображена роса, то це означає запліднення.

4.Троянда – древній мотив, що означає оновлення та безперервність сонячного руху.

5.Дуб та калина, належать до символіки, яка найчастіше зображується на дівочих та парубочих вишиванках. Ці візерунки гармонічно поєднують у собі чарівну і невмирущу красу та неймовірну силу.
Раніше дуб вважався священним деревом і уособлював бога сонячної енергії, а також розвиток і життя.
Калина – це дерево усього українського роду. Його зображення найчастіше пов’язували з красою та процесом зародження Всесвіту. Ягідки калини мають значення крові невмирущого та непереможного народу.
  
6.Хміль – молодіжний символ, який за тлумаченням дуже схожий на виноград. Він несе в собі енергетику розвитку та любові. Орнаментами з хмелю наші предки декорували весільні(чоловічі) сорочки та рушники.

7.Чорнобривці відносяться до цілющої символіки, здатної вилікувати душу і тіло. Також їх зображення уособлює любов до природи і всього живого.

8.Берегиня – загадкова і таємнича квітка, що містить в собі материнську силу. Вона повністю відображає суть створення Всесвіту і зародження життя. Цей символ є найбільш дорогим для українців, бо він асоціюється з рідною матір’ю, її ніжністю та теплом її рук.

9.Сонце і Вода – це благословенні знаки, які нагадують восьмипелюсткову квітку. Цей дивовижний візерунок гармонічно поєднав у собі дві стихії, без яких не було б життя.

Значення геометричних орнаментів:


1.Земля та Сонце у поєднанні з Водою – це життєдающа трійця, яка частенько доповнюється ромбічними символами, що означають родючість Матінки-Землі, рясно засіяної і добре зігрітої сонячним промінням.

2.Зірки символізують давнє уявлення про структуру Сонячної системи і Всесвіту, що відрізнялось певною упорядкованістю та гармонічністю.

3.Перехрещений ромб має значення поля, земельної ділянки, як власності.

4.Ромбічний орнамент з крапками в середині асоціюється з родючістю, заплідненням та засіяним полем.

5.Коло – знак Сонця і символ гармонії.

6.Хвилясті лінії – водоймища, джерела, води.

7. Різноманітні варіації меандрових мотивів означають добробут, ситість, небесне благословення, довголіття, продовження життя і т.д.

Тлумачення зооморфних візерунків:

1.Пава – цей орнамент завжди зображується в парі та означає молодість та розквіт сил. Поважних та красивих пав або жар-птиць навіть сьогодні вишивають на весільних рушниках. Вони ніби випромінюють енергію сонця та життя, благословляючи молодят на сімейне щастя.

2.Соловейко та зозуля дуже часто знаходять місце на рушниках дівчат, які ще не знайшли свою пару.

3.Голубки та яскраві півні є характерними символами весільного рушника. В орнаменті ці птахи розташовані таким чином, щоб їх голівоньки були нахилені одна до одної. Якщо ж вони тримають у дзьобиках гілочку калини, чи сидять біля коріння дерева, то це символ зародження нової сім'ї.


4.Ластівка – знак добрих новин, пов’язаних з створенням сім'ї та зміцненням і розширенням господарства.

Презентація "Символіка українського орнаменту"

Презентація "Символіка українського орнаменту"

Тема: Як стилізувати природні форми. Аналіз природних форм. Правила стилізування природних форм. Практична робота стилізація природних форм.


Тема: Петриківський розпис. Історія його виникнення, майстри петриківського розпису. Основні мазки та елементи петриківського розпису. Практична робота: «Створити творчу роботу з елементами петриківського розпису».

Презентація "Петриківський розпис"

- для учнів 6- класу
Тема: Натюрморт у різних видах мистецтва. Створення натюрморту в одному із видів образотворчого мистецтва (графіка, живопис, скульптура).



Тема: Сюжетно-тематична картина. Побутовий жанр. Створення композиції спогаду у теплому або холодному колориті.


Тема: Побутовий жанр у народному мистецтві. Практична робота
«Створення композиції на тему народної пісні. Жанрове різноманіття в образотворчому мистецтві».

Презентація "Створення композиції"


Тема: Біблійна тема в мистецтві. Практична робота: «Створення зображення ангела охоронця.
Тема: Шевченко - художник.  Ілюстрування творів Т.Г.Шевченка.

Презентація "Шевченко - художник"

- для учнів 7- класу
Тема: Дизайн одягу. Мода й культура. Відомість про видатних дизайнерів одягу. Стиль. Ескіз сучасного одягу.

Презентація "Дизайн одягу. Мода й культура"

Тема: Національні традиції в одязі. Огляд особливостей національного вбрання різних областей України. Ескіз сучасного костюма в народному стилі.

Презентація "Національні традиції в одязі"

Тема: Образ у костюмі. Ескіз святкового вбрання.

Презентація Тести по темі "Дизайн"

Тема: Ландшафтний дизайн. Макет благоустрою свого мікрорайону.

Презентація "Ландшафтний дизайн"

Тема: Живий простір. Дизайн міського середовища. Містобудування. Організація простору в місті. Практична робота. Тематична клумба.
Тема: Дизайн - проект. Розроблення дизайну – проекту «Школа-2020».

2.Поетапне виконання практичних робіт  відповідно до поданих тем. Технологічні картки виконання творчих робіт.

Поетапне виготовлення рамки для фотографії
1. Розробляємо ескіз.
2. Підготовляємо матеріали
3. З картону за допомогою ножниців чи канцелярського ножа вирізаємо форму рамки розміру18,5х23 см.
4. Малюємо та вирізаємо на заготовленій площині отвір для фотографії розміром 9,5х 14,5.
5. Підготовляємо клубок з ниткою, пістолетний клей, обклеюємо рамку.
6. Декоруємо за власним творчим задумом відповідно ескізу.
7. Ззаду рамки на отворі наклеюємо картон, вставляємо фотографію.

Поетапне виконання орнаменту гуцульської   писанки
1. Переглядаємо елементи писанок.
2. Підготовлюємо інструменти та матеріали.
3. Складаємо ескіз орнаменту Гуцульської писанки.
4. Переносимо орнамент за допомогою писачка воском на яйце протерте оцтом.
5. Зафарбовуємо фарбами для ліжників, килимів розведених перекип’яченою водою від світлішої до темнішої:
- спочатку тримаємо яйце в жовтій фарбі, виймаємо чекаємо щоб висохло і за допомогою писачка з воском заповнюємо площинно ті місця де має бути жовтий колір. Так працюємо аж до того часу поки яйце не пофарбували в загальний колір чорний, бордовий або коричневий, залежно від традицій писанки регіону.
6. На завершальному етапі накопичений віск на писанці нагріваємо свічкою і витираємо ганчіркою. Писака готова.

Поетапне  виконання композиції ритмічного орнаменту на основі природних   форм  в смужці.

1.Переглядаємо зраки робіт ритмічних композицій
2.Складаємо ескіз.
4.На альбомному листку формату А4 малюємо за допомогою лінійки смужку шириною16см.
5.Смужку розділюємо по половині по горизонталі, потім на рівні частинки по вертикалі.
6.У прямокутниках малюємо орнамент на основі створеного ескізу.


3.Презентації до уроків


Немає коментарів:

Дописати коментар