Розробки уроків


Урок образотворчого мистецтва  6 клас

      Тема: «Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем. Створення замальовки  пейзажу.

     Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про пейзаж, як жанр образотворчого мистецтва, ознайомити з історією розвитку пейзажу , навчити застосовувати набуті знання в практичній діяльності
розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, спостережливість та естетичний смак;
виховна: виховувати любов до мистецтва пейзажного жанру, до навколишньої дійсності до Карпат рідного краю;

Обладнання :
для вчителя: фото зображення пейзажів рідного краю, репродукції картин, зразки учнівських робіт,  підручник, мольберт, пензлі, фарби, презентація.
для учнів:альбом, фарби, пензлі, простий олівець, резинка.

Тип уроку: комбінований урок
                                             
Хід уроку
І.Організаційна частина
(Привітання, перевірка готовності учнів до уроку)
      Доброго дня дорогі учні . Сьогодні у нас незвичайний урок , сьогодні з вами ми зробимо ще один крок до розвитку своїх творчих знань, умінь і навичок. А також у нас сьогодні на уроці присутні багато цікавих і прекрасних гостей.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку
(Грає легенька музика шум моря, шум дерев, цвірінькання пташок)
      Послухайте вірш і назвіть назву про що розповідається в ньому
Якщо бачиш  - на картині
Намальована ріка,
Чи то іній на ялинці,
Чи хмаринка здалека,
Чи засніжена рівнина,
Чи вузький провулок наш,
То, звичайно, ця картина
Називається … (пейзаж).

     Ідучи з дому до школи  ми можемо милуватися цікавими пейзажами рідного краю, їхньою кольоровою гамою.
   Отже , тема нашого сьогоднішнього уроку: « Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем. Створення замальовки  пейзажу
   Мета:поглибити знання  про пейзаж, як жанр образотворчого мистецтва, ознайомося з історією розвитку пейзажу в Україні і світі, навчимося застосовувати набуті знання в практичній діяльності, будемо розвивати свої творчі здібності , спостережливість та естетичний смак.
 
 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
     За словами французького художника А. Сислея, «одна з най­більш привабливих рис пейзажу — рух, життя… Вдихнути життя у витвір мистецтва — безсумнівно, обов’язкова мета кожного ху­дожника, вартого цього ім’я. Усе має сприяти цьому: форма, колір, фактура. Але це життя в картину може вдихнути тільки схвильо­ваність її творця, і саме вона і хвилює глядача». Передаючи мо­тив природи так, «щоб глядач легко міг спіймати його… прибира­ючи зайві деталі, можливо підвести глядача до того, щоб він ішов по шляху, який вказує йому живописець, і помічав насамперед те, що захоплювало автора». Краєвид неможливо створити байдужим пензлем.
Я думаю сьогодні ви будите не байдужими , старанними і створите чудові пейзажі .

ІV. Вивчення нового матеріалу
(Розповідь супроводжується демонструванням  презентації про пейзаж)
      Пейзаж у перекладі з французької означає місцевість, природа. Пейзаж може доповнюватись місцевими сценками, але головний «герой» один-світ ідеальної природи. Ще первісні художники намагалися відтворити окремі елементи навколишнього середовища, схематично виконані дерева, каміння, воду натяк на місце події. Але повного образу місцевості ще не складалося. У релігійних і міфологічних картинах фігури поступово відходили на другий  план поступаючи головним місцем пейзажем, який з часом став являти окрему тему.
     Значний внесок у розвиток пейзажного жанру зробили художники епохи відродження Леонардо да  Вінчі, Альбрехт Дюрер та ін. Пейзаж на полотнах цих митців дуже реалістичний, але виконує роль фону.

        Як самостійний жанр мистецтва він вперше з’явився в Китаї у ІІ столітті. Пейзажі у китайських художників були надзвичайно витонченими. Щоб створити таку картину, потрібно було мати глибокі знання і вміння.

      Першим художником пейзажистом був Йоахим Патинір фламандський живописець, якого визнають першим справжнім пейзажистом, приписуючи йому одну з найважливіших жанрових інновацій-панорамний вид. В його картинах пейзаж виглядає так ніби з висоти пташиного польоту. Крім того саме Патинір розділив простір на три окремих колористичних плани. Це та сама «пейзажна триколірність», яка пізніше складе основу принципу повітряної перспективи.

      У ХVІІ ст. голландські художники у зображені пейзажу відмовились від ідеальної форми, а звернулися до окремого, поодинокого мотиву реальної природи
      У ХІХ ст. традиції закладені голландськими пейзажистами, продовжила група  французьких живописців – барбізонців. Визначним прийомом барбізонської школи було створення етюду просто неба - на планері, із подальшим завершенням у майстерні.
    Уже у ХІХ ст. художники почали зображувати навколишню природу такою, якою вона є. Французькі живописці почали малювати природу з натури, на відкритому повітрі.
      Розквіт теми пейзажу в Україні також припадає на ХІХ ст. В Україні також дуже багато талановитих художників-пейзажистів. До їхнього числа належать такі митці: Т.Г. Шевченко, Т. Яблонська, С. Васильківський,  О. Шовкуненко,  С. Шишко,  І. Айвазовський, А. Куїнджі та багато інших.
      У сучасному пейзажі художники перш за все намагаються передати свої думки та настрої.
     Деякі пейзажі мають ще окрему назву. Морський пейзаж зветься мариною, зображення мальовничих видів – ведута, а пейзажі сучасних міст – урбаністичний.
 ( робота з словничком довідником)
       Таблиця(пейзаж).
V. Робота з підручником
  Історію пейзажу ви можете також прочитати у підручнику (ст.55-59), а також переглянути зразки робіт китайських художників, пейзаж Васильківського, переглянути учнівську роботу, а також більше довідатися про художника Куїджі Архипа Івановича та Айвазовського Івана Костянтиновича.
Отже відкриємо свій підручник на ст.54….
       А зараз учні, які  працюють за мольбертами мають зразок свого пейзажу який сьогодні виконають  і можути приступати до своєї творчої роботи. Решта подивіться будь-ласка як ми будемо малювати та замальовувати наш гірський пейзаж.
       При малюванні пейзажу ми повинні пам’ятати про колірний спектр, а також змішування наближених кольорів на палітрі дає інші відтінки і нюанси кольорів.

VI. Робота на класній дошці
      Подивимося на дошку і пригадаємо з чого потрібно починати малювати пейзаж(діти відповідають ) .
А що таке лінія горизонту? (Це лінія яка знаходиться на рівні наших очей).
Що таке композиція? ( Це правильне розміщення малюнку на аркуші паперу).
      Отже нам основне потрібно правильно скомпонувати пейзаж на аркуші паперу. Легенько намітити олівчиком основне, а потім великим пензликом замалювати площини , тоншими пензликами пройтися по темніших місцях та пропрацювати деталізацію переднього плану.
(Плакат поетапне малювання гірського пейзажу)
VIII. Фізкультхвилинка

VII. Самостійна практична робота учнів
      Завдання . Сьогодні у нас основне завдання намалювати пейзаж, учні які працюють за мольбертами виконують замальовку морського пейзажу, деякі сільського, а всі решта гірського.

XI. Закріплення вивченого матеріалу
Вправа «Незакінчене речення»
- Послухавши історію пейзажу спробуйте закінчити речення. (Запитання у формі олівчика, який  треба вибрати і прочитати запитання).
- Малювання морського пейзажу називають…(Мариною).
- Зображення мальовничих видів… ( Ведута).
- Гірський пейзаж-це …..(зображення гір)
- Міський пейзаж – це….(зображення міста на фоні природи)
- Перший художник який зобразив реалістичний пейзаж… (Йоахим Патинір)
- Розквіт пейзажу в Україні припадає на…(На 19ст.)

Х. Підбиття підсумків уроку
1. Демонстрація учнівських робіт.(загальна оцінка).
      Отже, я думаю сьогодні ми зрозуміли, який багатий наш край на гірські та сільські пейзажі, яка мальовнича наша рідна ненька Україна своїми чудовими та неповторними краєвидами.
2.Визначення завдання до наступного уроку: принести олівці, акварель або гуаш, пензлі, аркуші паперу, розглянути пейзажі, які передають різні настрої.
3.Проголошення уроку завершеним.



Немає коментарів:

Дописати коментар